понеділок, 22 травня 2023 р.

 

Медіаграмотна розсилка

 
Вітаємо, шановні учасники та учасниці проєкту!

У попередньому випуску ми запропонували вам розповісти про ваш власний досвід та долучитися до створення нашої медіаграмотної розсилки, ставши авторами/-ками матеріалів у розсилці. Радо представляємо вам нову рубрику, де ви ділитесь корисними ідеями, висвітлюєте свій досвід.  

Отож, у 93-му випуску медіаграмотної розсилки ми:
 
🔹відвідаємо методичну Медіаграмотну кухню Ірини Сітькової, вчительки української мови та літератури з Донеччини; 
🔹поділимося добіркою нейромереж, що створюють зображення за текстовим описом («Text to Image»), та протестуємо деякі з них.
 
Корисного читання!
Ви вже, мабуть, зрозуміли, що в голосуванні на назву нової рубрики перемогла «Медіаграмотна кухня». Тож наша Медіаграмотна кухня — із рецептами, талановитими шефами й шефинями, сучасним приладдям та секретними спеціями — покликана надихати на приготування смачних і корисних медіаграмотних заходів. 

Відкриває нашу рубрику — Ірина Сітькова, вчителька української мови та літератури з Донецької області.

ChatGPT та інші д̶о̶м̶а̶ш̶н̶і̶ ̶т̶в̶а̶р̶и̶н̶и̶ програми із ШІ для формування медіаграмотності
 
— Маленький Єноте, вертайся назад до ставка, але цього разу не перекривляй його, не бери із собою каменя, не бери палиці.
— Але що ж я маю робити? — спитав Маленький Єнот.
— Тільки усміхнутися! — сказала мама Єнотиха. — Піди й усміхнися Тому, хто сидить у ставку.
Л. Муур
 
Ми звикли до всього нового ставитися дещо вороже й одразу бачити його недоліки. Так само відбувалося й зі штучним інтелектом. А що як замість убачати в ньому конкурента, спробувати розгледіти помічника й друга?

На сьогодні вчителі вже винайшли безліч способів співпраці із ШІ. Хочете навчити дітей перевіряти інформацію — запропонуйте зіставити життєпис будь-кого з українських письменників чи письменниць, викладений у ChatGPT і в підручнику чи на надійному інтернет-ресурсі. Діти із задоволенням візьмуться виправляти помилкову інформацію. Водночас це буде гарним способом ще й навчити правильно використовувати ШІ, адже завдання вищеназваної програми — підтримати діалог із дописувачем, а не бути новинним джерелом.

Узагалі, пан ШІ дуже талановитий (якщо так про програму взагалі можна сказати). Він не лише тексти пише, а й картинки створює за вашим запитом. Це відкриває широкі можливості для творчості. Написав, приміром, поет вірш — тут же звернувся до ШІ й отримав за лічені хвилини чудову ілюстрацію. Отже, можна книжку електронну створювати (примітка ред. ― але пам'ятаємо про авторське право — і про це більш детально ми розповідаємо у матеріалі нижче). 

Ну, з ліченими хвилинами я, напевне, погарячкувала. Річ у тім, що надто вже буквально розуміє пан ШІ, що йому пишуть. І для того щоб отримати дійсно гарну ілюстрацію, потрібно правильно сформулювати запит: проаналізувати текст, визначити головну думку, дібрати ключові слова тощо. І тут (не говоріть про це учням) на допомогу приходить перефразована народна мудрість: друг ШІ  — і мій друг. Зверніться до ChatGPT й попросіть його скласти опис для генерування ілюстрації штучним інтелектом, надавши необхідні слова, фрази, фрагмент твору тощо. Отримавши текст, запропонуйте його ШІ-художнику. Маєте результат? Не задоволені? То перефразовуйте, уточнюйте — і картинку якісну матимете, і критичне мислення прокачаєте.

От, наприклад, чого досягаємо, ілюструючи текст «Про корову-хмаринку» і не забуваючи вказувати ключові слова: корова серед хмар у небі, велика, з сумними очима, летить тощо.

    
Роботи створено у Dream by WOMBO та Canva (функція «Text to Image»).

👉Інші результати співпраці із ШІ можете побачити ТУТ. Цікавих вам експериментів!

Колеги, наша команда, яка працює над медіаграмотною розсилкою, дуже хоче завітати на ваші Медіаграмотні кухні. Обіцяємо допомагати й супроводжувати тих із вас, хто зголоситься поділитися досвідом!  Маєте смачні ідеї / рецепти / побажання? Станьте співавтором/-кою розсилки! 👇
Стати співавтором/-кою розсилки
Колеги, як і обіцяли в одному з попередніх наших випусків про Chat GPT, ми продовжуємо з вами розмову про штучний інтелект (ШІ). Тож підхоплюючи ідею пані Ірини, пропонуємо протестувати нейромережі, що вміють генерувати зображення на основі запропонованого опису («Text to Image»).

Такі нейромережі стрімко розвиваються, набирають широкої популярності та можуть задовільнити найвибагливіших користувачів/-ок: 

🔹за рівнем складності у використанні: переважно це англомовні програми, але деякі розуміють українську);
🔹за якістю генерованих зображень: є візуальні недоліки, проте нейромережі швидко «вчаться» за умови правильно сформованого запиту («prompt»);
🔹за доступністю: є безкоштовні сервіси з лімітом зображень, умовно безкоштовні,  які вимагають заповнити профіль, голосувати в конкурсах тощо, і за передплатою. 

Як нейромережі створюють зображення?

Нейромережа — це система, що імітує людський мозок та може виконувати запрограмовані завдання, аналізувати результати та самонавчатись, адже в основі її роботи — алгоритми, що опрацьовують отримані дані та розв’язують завдання. Наприклад, щоб навчити нейромережу розуміти, які на вигляд кошенята, в неї завантажують багато зображень і вказують: «це — котики». Так ШІ розуміє, який вигляд у кота, і може згенерувати таке зображення сам. Відповідно, за таким принципом працюють генеративні нейромережі, що створюють зображення за загальним текстовим описом, адже навчаються вони на великій кількості робіт художників/-ць, завантажених у мережу. Тож ви задаєте опис того, що хочете створити, а алгоритм набирає всі можливі елементи зі своєї бази, щоб ілюструвати ваш запит. 

Розгляньмо декілька нейромереж. 
Тисніть на кнопку нижче, вибирайте ту нейромережу, що сподобалася вам найбільше, експериментуйте та робіть свої уроки ще більш яскравими!👇  
 
ДОБІРКА НЕЙРОМЕРЕЖ ДЛЯ МАЛЮВАННЯ
Натхнення вам! А ми з радістю продовжимо тему використання ШІ у вчительській діяльності вже в наступних наших випусках!

Матеріали проєкту

Нагадуємо: усі учасники/-ці проєкту мають постійний доступ до всіх матеріалів проєкту в електронному вигляді, що розміщені на Google-диску. Для того, щоб вам було зручніше в них орієнтуватись, ми створили документ з описом структури та категорій матеріалів і, звичайно, покликаннями на відповідні теки. Будь ласка, збережіть собі посилання на нього.
Попередні випуски медіаграмотної розсилки можна прочитати, натиснувши на цю кнопку. 👇
ПОПЕРЕДНІ ВИПУСКИ

Немає коментарів:

Дописати коментар